Історія кафедри
Кафедра загальної хірургії, як і інші кафедри інституту була організована в листопаді 1944 року. Першою базою клініки було хірургічне відділення обласної лікарні. Першим завідувачем кафедри був проф. Е.Р.Цитрицький, що тимчасово заміняв вакантну посаду завідувача кафедри загальної хірургії. Він же займав посаду завідувача кафедри факультетської хірургії.
професор Е.Р.Цитрицький
Перший завідувач кафедри загальної хірургії
(листопад 1944 - серпень 1945 рр.)
Професор Е.Р.Цитрицький народився в 1901 році в м. Баку. Після закінчення в 1919 році 1-ої Харківської медичної гімназії, він поступає в 1919 році на медичний факультет Харківського університету і закінчує його в 1924 році. Вся його подальша робота пов’язана з лікувальними закладами і вузами Харкова, де він проходить шлях від асистента до завідувача кафедри загальної клініки Харківського медичного інституту. В січні 1945 року Е.Р.Цитрицький вибирається завідувачем кафедри факультетської хірургії і одночасно кафедри загальної хірургії. На цій посаді восени 1945 року його міняє професор Осипов Борис Корнилович.
З осіннього семестру 1945-1946 учбового року на кафедру загальної хірургії був вибраний по конкурсу проф. Б.К.Осипов, котрий проробив один неповний рік.
Професор Б.К.Осипов
Завідувач кафедри загальної хірургії
в період з вересня 1945 по серпень 1946 рр.
Професор Осипов Борис Корнилович народився в 1895 році в м. Москва. Після закінчення Московської медичної гімназії, вчився в 1-ому Московському державному медичному університеті, котрий закінчив в 1919 році. В роки громадянської війни працював ординатором польового шпиталю 1-ої Кінної Армії. В подальшому вся його діяльність пов’язана з лікувальними закладами Москви. В роки Великої Вітчизняної війни був головним хірургом евакогоспіталю і одночасно доцентом кафедри факультетської хірургії у професора П.З.Рінберга. З вересня 1945 року був обраний завідувачем кафедри загальної хірургії Чернівецького медичного інституту. На цій посаді працював 1 рік і за власним бажанням був звільнений в 1946 році.
З приїздом Б.К.Осипова пройшло розділення клінік і для кафедри загальної хірургії було виділене приміщення (один поверх), в котрому була розміщена клініка на базі хірургічного відділення Чернівецької обласної лікарні. В осінньому семестрі 1946-1947 учбового року кафедрою тимчасово завідував доцент Н.П.Новиков.
Доцент Новиков Микола Павлович народився в 1894 році в м. Москва. Після закінчення гімназії поступив в Харківський держаний університет на медичний факультет, котрий закінчив в 1917 році. З 1918 по 1921 рр., працював хірургом в діючий армії, а після демобілізації - ординатором клініки загальної хірургії Середньо - Азіатського державного університету, а з 1923 року - асистент тієї ж клініки. З 1934 року - асистент кафедри топографічної анатомії і оперативної хірургії медичного інституту РСФСР. В роки війни був завідувачем кафедри М.О.К.І в м. Москві і одночасно завідувачем хірургічного відділення евакогоспіталю. В 1946 році був обраний завідувачем кафедри топографічної анатомії і оперативної хірургії Чернівецького медичного інституту, до одночасно на протязі 1-го семестру в 1946 році був завідувачем кафедри загальної хірургії.
Доцент М.П.Новіков
Завідувач кафедри загальної хірургії
в осінньому семестрі 1946 р.
З січня 1947 року на посаду завідувача кафедри прийшов проф. Ф.М.Гуляницький. З цього часу кафедра перебазувалася в залізничну лікарню, а додатковими базами була онкологічна лікарня, станція переливання крові, протитуберкульозний диспансер, госпіталь інвалідів Вітчизняної війни.
Професор Гуляницький Феодосій Михайлович народився в 1899 році в м. Києві. В 1922 році закінчив медичний факультет Київського мед університету. В 1939 році захистив кандидатську дисертацію. Всю Вітчизняну війну провів в госпіталях. В 1946 році захистив докторську дисертацію на тему: „Пептические язвы тощей кишки, их осложнения и лечение”.
В 1947 році обраний завідувачем кафедри загальної хірургії Чернівецького медичного інституту і в 1948 році звільнений за власним бажанням. Опублікував 27 робіт.
Професор Ф.М.Гуляницький
Завідувач кафедри загальної хірургії
в період з січня 1947 по серпень 1948 рр.
Літом 1948 року проф. Ф.М.Гуляницький був звільнений з посади завідувача кафедри і тимчасово виконували цей обов'язок проф. О.М.Дихно, а потім доцент Д.К.Гречишкін.
доцент Д.К.Гречишкін
Завідувач кафедри загальної хірургії
(осінній семестр 1948-1949 уч-бового року)
На початку 1949 року на посаду завідувача кафедри був обраний за конкурсом проф. А.А.Троїцький і клініка із залізничної лікарні перебазувалася в госпіталь інвалідів Вітчизняної війни, а в 1953 році на базу 1-ої міської лікарні, в 1954 році знову її перемістили в госпіталь інвалідів Вітчизняної війни.
професор О.О.Троїцький
Завідувач кафедри загальної хірургії
(січень 1949-весна 1954 рр.)
Професор Троїцький Олексій Олексійович народився в 1901 році в м. Омську. Після закінчення гімназії, з 1919 по 1922 роки служив в Червоній Армії, а після демобілізації вчився в Омському медичному інституті, котрий закінчив в 1926 році. До 1931 року працював викладачем в Омському медичному інституті, а в 1931 році перейшов на практичну роботу. В 1938 році переїжджає в Москву і в 1941 році захищає докторську дисертацію, працює в інституті експериментальної хірургії. Всю війну провів ведучим хірургом евакогоспіталю. З 1945 по 1949 рр. працював завідувачем .кафедри оперативної хірургії і топографічної анатомії Кишинівського медичного інституту. В 1949 році по конкурсу вибраний завідувачем кафедри загальної хірургії Чернівецького медичного інституту. В 1945 році переводиться в Ярославський медичний інститут.
Основним напрямком наукової діяльності було вивчення патогенезу шоку, синдрому тривалого стискування тканин.
Весною 1954 року проф. А.А.Троїцький переїхав в Ярославський медичний інститут і кафедрою тимчасово очолив доктор мед. наук В.В.Попов.
В серпні 1955 року на посаду завідувача кафедри загальної хірургії був обраний по конкурсу проф. С.А.Кац, котрий на цій посаді працював до 1975 року.
професор С.А.Кац
Завідувач кафедри загальної хірургії
(з серпня 1955 по 1975 рр.)
Професор Кац Семен Абрамович народився в 1907 році в місті Радзівілові Волинської губернії. Після закінчення в 1932 році Ростовського медичного інституту поступив в аспірантуру того ж вузу. З 1933 по 1940 рік працював в різних лікувальних закладах Ростовської області, починаючи з 1940 року по 1945 рік - провідний хірург ряду госпіталів. З 1945 по 1954 роки працював доцентом Харківського медичного інституту, на кафедрі загальної хірургії, а поїм госпітальної хірургії.
В 1955 році обирається за конкурсом завідувачем кафедри загальної хірургії Чернівецького державного медичного інституту, де на цій посаді працював до 1975 року.
Основним напрямком наукової роботи була загальна і місцева реакція організму на пошкодження та інфекцію, патологію органів травлення, опікова травма, ранні післяопераційні ускладнення. С.А.Кацом було опубліковано 64 наукових роботи. Разом з колективом кафедри розроблена і запропонована схема історії хвороби по загальній хірургії, а також посібник до практичних занять по загальній хірургії.
Проф. С.А.Кац підготував 9 кандидатів наук. Протягом 14 років проф. C.А.Кац був головою обласного наукового товариства хірургів. Під керівництвом проф. С.А.Каца був створений в клініці Чернівецький обласний опіковий центр.
З 1975 року завідує кафедрою доцент Ф.З.Головко. Під час його завідування на кафедрі розробляються питання судинної хірургії, лікування хворих при гнійній патології.
доцент Ф.З.Головко
Завідувач кафедри загальної хірургії
(період з 1975 по 1988 рр.)
Доцент Головко Федір Захарович народився в 1930 році, в с. Купель, Воложського району, Тернопільської області. Після закінчення Ужгородського університету в 1953 році працював хірургом в Якутії.
В 1956 році вибраний асистентом кафедри госпітальної хірургії Чернівецького державного медичного інституту, а з 1964року - доцент цієї ж кафедри. В 1963 році захищає кандидатську дисертацію на тему: „Сосудистый шов в инфицированной ране”. В 1975 році вибраний за конкурсом завідувачем кафедри загальної хірургії Чернівецького державного медичного інституту. На цій посаді працював до 1986 року, а потім доцентом цієї ж кафедри до 1995 року до виходу на пенсію.
Опублікував 70 наукових праць, отримав посвідчення на 20 раціоналізаторських пропозицій. Основним науковим напрямком була судинна патологія і гнійна хірургія. Розробив питання біологічної гіпосенсибілізації при судинних га алергічних захворюваннях.
Під керівництвом доц. Ф.З.Головко виконана одна кандидатська дисертація (доц. Білик І.С.).
З 1988 року кафедру очолив проф. Ф.Г.Кулачек За цей період розроблені питання діагностики і лікування патології органів травлення, особливості регенераторних процесів в тканинах під впливом іммуностимуляторів.
професор Ф.Г.Кулачек
Заслужений лікар України
Завідувач кафедри загальної хірургії
з 1988 по 2008 рр.
Професор Кулачек Федір Григорович, 1938 року народження. Після закінчення в 1961 році Чернівецького державного медичного інституту працював з 1961 по 1965 рр. хірургом в МСЧ Єнакіївського металургійного онкодиспансеру. В 1970 році за конкурсом був обраний асистентом кафедри факультетської хірургії Чернівецького медінституту, а в 1988 році - завідувачем кафедри загальної хірургії.
Ф.Г.Кулачек проводить оперативне втручання (на базі хірургічного відділення Чернівецької ОКЛ)
В 1970 році захищена кандидатська дисертація на тему: „Клинико-морфологическое обоснование применения большого сальника в хирургии”. В 1987 році захищена докторська дисертація на тему: „Методы восстановления кишечной непрерывности в условиях перитонита”.
Оперує Ф.Г.Кулачек, асистує проф. В.Л.Хенкін (на базі хірургічного відділення Чернівецької ОКЛ)
Провідним напрямком є питання діагностики і лікування патології органів травлення. По цим розділам патології опубліковано більше 200 праць, отримано 9 посвідчень на винаходи, 42 на раціоналізаторські пропозиції. Опубліковано 6 методичних рекомендацій, 12 інформаційних листків.
Клінічна база кафедри:
Хірургічне відділення має 55 ліжок. 30 ліжок розміщені в ізольованому септичному відділенні для лікування хворих з гнійною хірургічною патологією і хворих, які мають септичні ускладнення після планових або ургентних оперативних втручань. Хворі, які потребують інтенсивного лікування після оперативних втручань, знаходяться в відділенні реанімації і інтенсивної терапії.
Відділення є базою кафедри загальної хірургії медичного університету, співробітники якої, крім наукової роботи, навчального процесу, займаються лікувальною роботою і консультують лікарів відділення і лікарні. Відділення три рази на тиждень надає ургентну хірургічну допомогу населенню міста, області, планову хірургічну допомогу хворим Шевченківського району і робітникам промислових підприємств цього району. Операційний блок ізольований від відділення, розташований на окремому поверсі.
Клінічний обхід проводить проф. Ф.Г.Кулачек
В складі операційного блоку є планова операційна на 2 столи та одна ургентна гнійна операційна, яка розміщена на окремому поверсі і призначена для оперативних втручань у хворих з гнійно-септичними захворюваннями.
Стерилізація операційного матеріалу та інструментарію проводиться централізовано. Операційний блок оснащений необхідним устаткуванням для проведення оперативних втручань, рентгенодіагностичних, ендоскопічних досліджень та проведення наркозу наркозними приладами, індикатором стадій наркозу, електрокардіографом, пересувним рентгеноапаратом, який використовується для проведення субопераційних холангіографій, фістулографій, оглядових рентгенографій органів грудної і черевної порожнин у важкохворих.
В хірургічному відділенні з діагностичною метою проводяться методи досліджень: зондування шлунку та дванадцятипалої кишки, визначення проб шлункової секреції, рентгеноскопія, рентгенографія, фібродуоденогастроскопія, лапароскопія, лапароцентез, зондування черевної порожнини за допомогою «шукаючого›› катетера, холецистографія, ректороманоскопія, біопсія, забір матеріалу для визначення мікрофлори та її чутливості до антибіотиків.
Верифікація варикозно-розширених підшкірних вен та мальформацій за допомогою апарату „Veinlite” (доц. С.І.Іващук)
Хірургічні методи лікування: операції на шлунку: резекція шлунку в різних модифікаціях, органозберігаючі операції в сполученні з різними видами ваготомії та дренуючими операціями, реконструктивні операції після раніше зроблених операцій на шлунку; на жовчному міхурі і позапечінкових жовчних протоках (холецистектомія, холедохолітомія з дренуванням холедоху, обхідні біліодигистивні анастомози, реконструктивні операції при пошкодженні холедоху); на підшлунковій залозі (дренування гнійників, марсупіалізація, цистоєюностомія); резекції тонкої і товстої кишки, накладання обхідних анастомозів, цекостом, сігмостом, ліквідація нориць кішківника; операції на прямій кишці (ліквідація тріщин, геморою, параректальних нориць); радикальні операції при грижах різної локалізації, видалення варикозно-розширених вен та інші.
В ургентних випадках проводяться: апендектомії, грижесічення, ушивання проривних виразок, висічення виразок з пілоропластикою і ваготомією, резекції шлунку, операції на кишківнику при непрохідності різної етіології, операції при пораненнях і закритих травмах органів черевної порожнини, ускладнених кровотечею або перитонітом, холецистектомії, розрізи і дренування гнійників різної локалізації та інше.
Резекцію шлунка виконують доц. О.О.Карлійчук, к.мед.н. В.Л.Цикрович, асистент Р.П.Кнут (на базі хірургічного відділення №2 Чернівецької ЛШМД)
Радикальну операцію вентральної грижі з пластикою ППС виконують доц. П.М.Волянюк, доц. А.С.Паляниця, асистент Р.П.Кнут (на базі хірургічного відділення №2 Чернівецької ЛШМД)
Оперативне втручання проводять проф. Ф.Г.Кулачек, ординатор А.Л.Виноградський, асистент Р.П.Кнут (на базі хірургічного відділення №2 Чернівецької ЛШМД)
З лікувальною метою проводяться різні види новокаїнових блокад (паранефральна, блокада круглої зв'язки, пролонговані блокади кореня брижі після операцій для попередження парезу в післяопераційному періоді).
В лікуванні хворих використовуються внутрішньовенні переливання крові та кровозамінювачів, білкових, вуглеводних, жирових, сольових розчинів; застосовуються антибіотики в залежності антибіотикограм, ендолімфатичне введення антибіотиків, спазмолітиків, десенсебілізуючих, діуретиків, місцеві лікування з застосуванням різних антисептичних розчинів і мазей, фізіотерапевтичні методи лікування, лікувальна фізкультура, дієтичне лікування.
Монографії:
„Неотложная торакальная хирургия” в співавторстві з К.А.Цыбырнэ, Б.О.Мильковым, 1989р.;
„Неотложная хирургическая помощь в условиях сельской врачебной амбулатории”, 1987р.;
„Соединение тканей в хирургии”, 1992р. сумісно з колективом кафедри факультетської хірургії.
За цей період на кафедрі захищено 9 кандидатських дисертацій - Слонецьким Б.І., Хомко О.Й., Іващуком О.І., Волянюком П.М., Карлійчуком О.О., Петрюком Б.В., Ротарем О.В., Біликом І.І. та 2 докторських - Іващуком О.І., Сидорчуком Р.І.
З 1994 року – „Заслужений лікар України”.
З 2008 року по даний час завідує кафедрою д. мед. н. Польовий В.П.
Д. мед. н., доцент Польовий Віктор Павлович народився 23 жовтня 1963 року в с. Кормильче, Чемеровецького району, Хмельницької області.
Професор В.П.Польовий
завідувач кафедри загальної
хірургії з вересня 2008 року по теперішній час.
У 1989 році закінчив Чернівецький державний медичний інститут. До 1990 року проходив інтернатуру за фахом „хірургія” на базі хірургічного відділення Кам’янець-Подільської міської лікарні Хмельницької області.
Працював з 1990 по 2000 рр. лікарем-хірургом Городоцької центральної районної лікарні Хмельницької області. З 1998 р. – заступник головного лікаря по медичній частині цієї ж лікарні.
З 1997 року навчався в заочній аспірантурі на кафедрі факультетської хірургії Буковинської державної медичної академії. Під керівництвом професора Мількова Бориса Олеговича в 2001 році захистив кандидатську дисертацію „Ефективність хірургічного лікування різних форм гострого гнійного перитоніту (експериментально-клінічне дослідження)”.
З 2000 року асистент, а з 2002 – доцент кафедри госпітальної хірургії Буковинського державного медичного університету. У 2001 році обраний на посаду декана медичного факультету №3, а з 2004 року – декан медичного факультету №1.
З 2002 по 2007 роки на базі ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії НАМН України» виконував і захистив дисертацію «Клінічно-експериментальне обґрунтування хірургічної тактики в потерпілих з абдомінальною травмою» на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук. У дисертаційному дослідженні розроблена унікальна концепція хірургічного лікування пацієнтів з травматичними та вогнепальними домінуючими ушкодженнями органів черевної порожнини «перерваної лапаротомії (damage control)», яка на сьогодні є операцією вибору, особливо для поранених не тільки в живіт, але і поєднаних пораненнях в зоні військового конфлікту. Дана концепція висвітлена на ХХІІІ і ХХІV з’їздах хірургів України і широко застосовується у військових шпиталях.
У серпні 2008 року Польовий В.П. обраний за конкурсом на посаду завідувача кафедри загальної хірургії Буковинського державного медичного університету і за сумісництвом - декан медичного факультету №1. У 2011 році отримав вчене звання професора.
З 2010 року – повноцінний завідувач кафедри загальної хірургії, з 2023 році – кафедри загальної хірургії, урології та нейрохірургії, з 2024 року – кафедри загальної хірургії та урології.
За цей період на кафедрі захищені 15 кандидатських дисертації та одна докторська (Ротар О.В.) – Паляниця А.С. (керівник – проф. Кулачек Ф.Г.), Ковальчук Н.Г. (керівник – проф. Кулачек Ф.Г.), Кнут Р.П. (керівник – проф. Сидорчук Р.І.), Каратєєва С.Ю. (керівник – проф. Польовий В.П.), Соловей Ю.М. (керівник – проф. Польовий В.П.), Вознюк С.М. (керівник – проф. Польовий В.П.), Кулачек Я.В. (керівник – проф. Польовий В.П.), Плегуца І.М. (керівник – проф. Сидорчук Р.І.), Бойко С.І. (керівник – проф. Польовий В.П.), Нурдінов Х.Н. (керівник – проф. Польовий В.П.), Фусс Ю.О. (керівник – проф. Польовий В.П.), Білел Кхоршані (керівник – проф. Польовий В.П.), Соловей М.М. (керівник – проф. Польовий В.П.).
Професор Польовий В.П. є членом спеціалізованих вчених рад по захисту докторських дисертацій Д 76.600.01 при Буковинському державному медичному університеті та Д 58.600.01 у Тернопільському національному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України. Член редакційних рад наукових фахових видань України – «Харківська хірургічна школа», «Клінічна анатомія та оперативна хірургія». Має кваліфікацію лікаря–спеціаліста за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я».
Основними напрямками наукової роботи є діагностика і хірургічне лікування гнійних і посттравматичних гнійних ускладнень органів черевної порожнини та за очеревинного простору. Під його керівництвом виконується ще п’ять кандидатських дисертацій та дві докторських. Автор та співавтор понад 600 наукових праць, зокрема, 6 підручників, 32 навчально- методичних посібників, 18 монографій, 4 інформаційних листів, 23 патентів на винаходи, 26 раціоналізаторських пропозицій.
Нагороджений Почесними грамотами МОЗ України (2005, 2007), Чернівецької обласної державної адміністрації (2006) та Чернівецької обласної ради (2008), Грамотами ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги» м. Чернівці (2011, 2012). Лауреат Чернівецької обласної премії імені В. Залозецького (2007) та лауреат відзнаки ГО «Асоціації хірургів Харківської області» «Пам’ятна відзнака імені професора В.Т. Зайцева. Харківська хірургічна школа» (2018). Отримав ПОДЯКИ від командира військової частини польова пошта В3950 та начальника Західного територіального управління Військової служби правопорядку за небайдужість, активну громадянську позицію та вагомий внесок в справу зміцнення обороноздатності держави, розбудову Збройних Сил України, а також волонтерську діяльність.